| Product Name | Sony BRAVIA FW-55BZ30L |
| Device Type | Professional / Business Display |
| Screen Size | 55-inch |
| Resolution | 4K UHD (3840 × 2160) |
| Panel Type | IPS LCD (Direct LED) |
| Brightness | 440 nits |
| Contrast Ratio | ~1200:1 |
| Processor | 4K HDR Processor X1 |
| HDR Support | HDR10, HLG |
| Viewing Angle | 178° (H/V) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Operating System | Android TV |
| Storage | 32 GB |
| Touch Support | ❌ No |
| Speakers | 2 × 10W |
| Microphone | No |
| Camera Support | External USB camera |
| Connectivity | Wi-Fi, Ethernet, Bluetooth |
| Ports (Input) | 4× HDMI, USB-A, USB-C, LAN |
| Ports (Output) | Optical Audio Out |
| USB-C Features | Video + Data |
| Control Features | IP Control, RS-232C, Pro Mode |
| Signage Features | HTML5, BRAVIA Signage Free |
| Wireless Sharing | Apple AirPlay, Chromecast |
| Orientation | Landscape & Portrait |
| Duty Cycle | 24/7 operation |
| Mounting | VESA 300 × 300 mm |
| Power Supply | AC 100–240V |
| Power Consumption | ~150–170W |
| Dimensions | ~1243 × 721 × 70 mm |
| Weight | ~15–16 kg |
| Operating Temp | 0°C to 40°C |
| Warranty | 3-Year Professional Warranty |
BZ30L
FW-55BZ30L
55” 4K HDR professional display with 24/7 operation, portrait/tilt, Pro-Mode, Airplay and Chromecast